Oświadczenie

2024-01-19

Narew, 18 stycznia 2024 roku

 

Oświadczenie

 

W związku z ponownie pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprecyzyjnymi, wprowadzającymi w błąd i nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi ofiar składanych przez wiernych przy okazji wizyty duszpasterskiej zwaną kolędą w parafii Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi, jako Rada Parafialna tej parafii jednoznacznie oświadczamy, że:

- wysokość ofiary na rzecz parafii zbieranej przy okazji kolędy ustalona została przez Radę Parafialną, a nie przez ks. Proboszcza, i pozostaje niezmienna od kilkunastu lat;

- na ofiarę tę składają się: roczna składka na utrzymanie kościoła i parafii oraz roczna składka na rzecz organisty;

- powyższe ofiary nie są obligatoryjne; jeżeli parafianie nie są wstanie ich uiścić składają ofiarę według swego uznania;

- zwyczajowo przy okazji wizyty duszpasterskiej składane są również ofiary na rzecz proboszcza; są one dobrowolne, podobnie jak ich wysokość, która nie jest ustalana.

Dodatkowo wskazujemy, że nasza parafia posiada zabytkowy, drewniany kościół z 1755 r. – perełkę na Podlasiu. Jego trzymanie wymaga wielu środków, a my jako parafianie jesteśmy zobowiązani do jego utrzymania. W ostatnich latach wykonano szereg kosztownych prac remontowych takich jak: pokrycie świątyni blachą miedzianą, budowa dwóch parkingów, generalny remont organistówki i plebanii, wymiana kostki brukowej wokół świątyni, wymiana podłogi czy remont drewnianej szalówki. Częściowo koszty te zostały pokryte z darowizn dokonanych przez sponsorów. Jednakże my jako parafianie, poczuwamy się do odpowiedzialności również za materialne utrzymanie kościoła i parafii.

Dlatego wyrażamy głęboki niepokój, że media ukazują naszą wspólnotę w negatywnym świetle, całkowicie niesłusznie. Godzi to we wspólnotę Kościoła, którą są ludzie, w tym również my – członkowie Rady Parafialnej, podejmujący decyzję w imieniu wszystkich parafian.

                                                   Rada Parafialna

      Parafii Wniebowzięcia NMP

i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi

Wydarzenia

KONTAKT

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi 
ul. Kościelna 2, 17-210 Narew 
tel. 85 681 60 43 
W pilnych sprawach tel. 604 247 668 
narew@drohiczynska.pl
 
Konto parafialne: 78 1240 5279 1111 0000 5720 3634 

Msze święte

Niedziele i święta:
9:00, 11:00
Święta niebędące dniami wolnymi od pracy:
9:00, 18:00 (od 01 października do 01 kwietnia 17:00)
Dni powszednie:
18:00 (od 01 października do 01 kwietnia 17:00)